Pražský Baseballový Svaz
Dnes se hraje
Dnes se nehraje žádný zápas.
Little League 2017 krůček od postupu

21.06.2017

Letošní národní kvalifikace Little League ukázala, že tradičné rozložení sil v této věkové kategorii se pomalu vyrovnává. Po dlouholeté dominanci regionu Jih už loni sahali naši zástupci po postupu. Letos jsme proto budovali tým s nemalou nadějí na postup.

Ročníky 2004 a 2005 jsou v našem regionu zastoupeny mimořádně talentovanými baseballisty. I když nominace o pár dní v datu narození utekla oporám svých klubů, jakými jsou Vasko Kolev (Eagles), Michal Zelenka (Tempo), Tonda Veleta či Sam Fadljevič (oba SaBaT), výkony těch mladších nás opravňovali k optimismu. Úkolu dovést Severozápad k vytouženému postupu se zhostila nová trenérská trojice Matej Šišolák (SaBaT), Jakub Trčka (Eagles), Jan Bílek (Kotlářka) s výpomocí Jana Měštky (Kotlářka).

Příprava
Budování týmu začalo na podzim 2016 prvotními výběry. Na základě nominací klubových trenérů se prvního setkání naplněná testy sportovních i specificky baseballových dovedností účastnila třicítka hráčů splňující věkové limity. Z nich trenéři LL vybrali necelou dvacítku hráčů, kteří absolvovali zbytek přípravy. Větší základna byla ponechána z důvodu velké vyrovnanosti hráčů – zatímco elitní skupina vykrystalizovala poměrně brzy, bylo jasné, že o poslední 4 místa se popere 8-10 dalších mladých baseballistů a závěrečná nominace bude spíše zrcadlem strategie a taktiky na nadcházející kvalifikační turnaj než vysvědčením jejich výkonnosti. Cílem společných tréninků pak byla spíše souhra a celkové hledání týmové „chemie“ než aktivní drilování baseballových dovedností.
Do závěrečné nominace se tedy dostalo 17 hráčů: Jan Cacák, Ben Morgan a Artur Jasanský (Kotlářka), Jirka Divecký a Liam Murphy (SaBaT), Nicolas a Ben O´Rourke, Viktor Hluchý, Ondra Vank, Kryštof Lukavský (Tempo), Jáchym Pechlát, Matyáš Trčka, Matouš Bubeník, Šimon Vyklický, Lukáš Přívozník, Filip Kubíček a Albert Pražák (Eagles). Přípravu na turnaj do určité míry poznamenaly i rozpory ve výkladu pravidel ohledně počtu nominovaných, kdy Severozápad a Jih vycházely z odlišných interpretací pravidel, kterými se soutěž řídí…

Rozcvička s Východem
Rozpis soutěže na perfektně připraveném hřišti v Hluboké nad Vltavou byl dán loňskými výsledky. I díky tomu nás čekal v sobotu ráno první zápas proti regionu Východ (tvořený zejména hráči Ostravy, Frýdku a Olomouce). Navzdory respektu k soupeři jsme od začátku kontrolovali vývoj zápasu a soupeři nedovolili téměř nic. Na kopci se prostřídali Ondra Vank, Lukáš Přívozník, Šimon Vyklický, Matyáš Trčka a zápas s přehledem ukončil Matyáš Bubeník. Vítězství 12:1 nám umožnilo ušetřit síly na nedělní dvoj- až troj- utkání.

Dramatické semifinále
Další zápasy probíhaly bez překvapení, snad až na úkor zmíněného Východu. Velmi dobře byl připraven tým Jihozápadu, který získal důležitá vítězství a do poslední chvíle držel naději na postup do finále (klobouk dolů před Radkem Drmotou a jeho týmem).
Reprezentanty regionu Severozápad tedy čekaly rozhodující utkání v neděli. Ráno první měření sil s favoritem z Jihu, který dlouho nedokázal najít recept na umístěné nadhozy Šimona Vyklického. Jedna neúspěšná směna ale nakonec převážila vítězství na stranu favorita z Jihu a rozhodla o jeho vítězství 14:9 (RP: Jan Cacák a V. Hluchý).
O postupu do finále tak rozhodoval duel mezi Jihozápadem a Severozápadem. Na kopci startoval Ondra Vank a dlouze držel náš tým ve vedení. Vývojem zápasu zamíchalo vynucené střídání nadhozu: na Jana Cacáka i Jáchyma Pechláta se domácí „chytli“ a vývoj zdramatizovali. O našem vítězství 9:8 tak rozhodl vynikající „close“ Jirky Diveckého a na pálce pak walk-off single Matouše Bubeníka v poslední směně.

Finále jak se patří
Do finále nastoupila sestava: Nicolas O´Rourke (P), Kryštof Lukavský (C), Albert Pražák (1B), Jáchym Pechlát (2B), Matouš Bubeník (3B), Viktor Hluchý (SS), Ben Morgan (LF), Artur Jasanský (CF) a Jirka Divecký (RF) – tedy hráči kombinující spolehlivou obranu s vynikající pálkou. Hodně jsme stavěli na výkonu levorukého nadhazovače Nicolase O´Rourka, který očekávání naplnil a první dvě směny na kopci naprosto dominoval. S podporou skvělého útoku (dařilo se zejména Arturovi Jasanskému, Kryštofovi Hluchému, Nicovi O´Rourkemu a Matouši Bubeníkovi) jsme se dostali do vedení 6:0.
Bohužel kolize nadhazovače se zadákem při chytání těžkého odpalu v infieldu se podepsala na výkonu našeho do té doby bezchybného startéra. Jih se postupně začal prosazovat na pálce (2R HR Novák) a 7 body ve 4. směně strhl vedení na svoji stranu. Lukáš Přívozník ani Matouš Bubeník jakožto střídající nadhazovači jen pomalu brzdili nápor favorita. Tříbodový HR Nováka pojistil Jihu náskok před poslední dohrávkou na 3 body. Dohrávku zápasu odstartoval skvělým odpalem Ben Morgan a střídající běžec Liam Murphy doběhl pro osmý bod Severozápadu. Výborně pálící Kryštof Lukavský díky podpoře střídajícího Ondry Vanka doběhl pro devátý bod. Nicolas O´Rourke (HR ve 2. směně) získal metu zdarma při jednom autu a na pálku se chystali dva hráči, kterým turnaj v útoku vyšel na výbornou: Matouš Bubeník a Artur Jasanský. Matouš posunul Nicolase na třetí metu. Žel skvěle pálícímu Arturovi poslední nadhoz nesedl a zápas ukončil pop-upem do vnitřního pole.

A co dál…
Zápasy kvalifikace Little League ukázaly, že Severozápad má opravdu na čem stavět. Všichni 3 zadáci (Lukavský, Morgan, Ben O´Rourke), kteří se vystřídali za domácí metou, předvedli vynikající výkon. Z nadhazovačů nikdo nezklamal, pochvalu zaslouží zejména Vank, Divecký, O´Rourke, Vyklický a Trčka. V poli se sice občas vyskytly chybičky, které jsme ale nahrazovali bojovností a vůlí (Pechlát, Hluchý, Trčka), bezchybný výkon ve všech zápasech, podpořený mimořádnou pálkou, předvedl Artur Jasanský. Reprezentanti našeho regionu udělali pro vytoužený postup opravdu maximum a dá se říci, že kýžený výsledek nám unikl mezi prsty. Příští rok se sice tento talentovaný tým bude muset obejít bez několika opor (kvůli věkovému limitu), nicméně úroveň regionálního přeboru U11 a U13 a úspěchy našich týmů na českých baseballových pohárech nás pro sezónu 2018 znovu opravňují k nejvyšším ambicím.

Pražský přebor mužů 2016
Failed to open http://www.baseball.cz/xml.php?akce=347&op=table