Pražský Baseballový Svaz
Dnes se hraje
Dnes se nehraje žádný zápas.
Zlatá baseballová Praha na ODM 2017

01.07.2017

Ve čtvrtek se vrátil tým ze zlaté Olympiády dětí a mládeže v Brně. Hodnocení trenérů si můžete přečíst v článku níže.

Tým jsme vybírali průběžně na jaře na základě sledování hráčů v soutěžních utkáních a na turnajích. Soupisku tvořilo patnáct hráčů a dva trenéři a zastoupené byly všechny pražské kluby. Věděli jsme, že nejsme papíroví favoritia a že k vysněné výhře budeme muset předvést maximum. V týmu jsme měli čtyři kadetské reprezentanty, 9 hráčů ročníku 2002, 4 hráče ročníku 2003, 2 hráče ročníku 2004. Cílem nebylo vybrat nejlepší individuální hráče, ale nejlepší tým, který bude fungovat na hřišti i mimo hřiště. Tým, který bude schopen hrát na hranici svých možností a kde jeden hráč podpoří druhého i v těžké chvíli, kdy se mu samotnému nedaří.

 

Skupiny byly nalosovány podle poslední Olympiády dětí a mládeže (Olomouc 2011), kde Praha vyhrála také zlato. Vysoký počet zastoupených krajů umožnil utvořit čtyři skupiny po třech týmech. Naši skupinu D kromě nás tvořil Ústecký a Jihočeský kraj.

První zápas s Ústeckým krajem se hrál v neděli na hřišti Techniky, na Kraví hoře. Zápas byl v naší režii, nadhazovači Hasal, Heller, Kavan a Kolev odvedli kvalitní práci, nabízeli vysoké procento striků a v kombinaci s výbornou obranou soupeři nedovolili skórovat. Na pálce ukazujeme velkou formu a vyhráváme 14:0. Kluci z Ústeckého kraje se prezentovali sympatickým výkonem, nevzdali se a hráli až do konce.
Druhý zápas s ambiciózním Jihočeským krajem byl klíčový pro další fáze turnaje. Oba týmy chtěly vyhrát a zajistit si první místo ve skupině. Na nadhazovacím kopci se představili reprezentační nadhazovači Petr Vojta z Hluboké za Jihočechy a Kryštof Hasal ze SaBaTu za nás.  Začátek zápasu máme trochu nervózní a po první směně prohráváme 0:2. Zápas otáčíme ve druhé směně po sérii úspěšných odpalů na 3:2, rychlá obrana na tři pálkaře a v útoku přidáváme další tři body. Opět trochu nervózní nadhozy, několik met zdarma, střídání nadhazovačů a do čtvrté směny jdeme s vedením 6:5. Ve čtvrté směně po několika úspěšných odpalech a chybách obrany přidáváme čtyři body, Jihočeský kraj už jen koriguje homerunem na 10:5 a zápas skončil naším důležitým vítězstvím 10:6. Opět jsme ukázali kvalitní útok, kdy jsme proti top nadhazovači dokázali dát za čtyři směny 9 úspěšných odpalů. Klíčová však byla výborná hra v obraně a klidné skvělé nadhazování střídajícího Kryštofa Kavana.
Ihned odpoledne nás čekalo čtvrtfinále s Plzeňským krajem. Další nervózní začátek, kdy se soupeř ujímá vedení, ale zbytek zápasu kontrolujeme. Nadhazovači se vystřídali v limitech a vyhráváme rozdílem po třetí směně. Plzeň se prezentovala pěkným, agresivním baseballem. Nebála se švihat a posílat odpaly do hry, za obraz hry ji patří respekt.

V úterním semifinále nás čekal Moravskoslezský kraj. Druhou dvojici tvořil Jihomoravský kraj a kraj Vysočina. Na zápas se prvně přesouváme z Kraví hory na městský baseballový stadion. Začínáme s Mikulášem Hanušem, ale soupeř byl výborně pálkařsky připraven, nebylo slabých pálkařů a hned po úvodní směně musíme dotahovat soupeřův náskok. Po čtvrté směně střídáme a na kopec jde Kuba Hajný za vedení 9:7, který soupeře dokázal zastavit a nepustit do dalšího tlaku. Na pálce se nám úspěšné odpaly dobře skládají po sobě a dokážeme náš náskok navyšovat až do závěrečného výsledku 12:8. Moravskoslezský kraj hrál výborně, měl víc úspěšných odpalů, neměl problém pálit naše nejlepší nadhazovače a pálit je tvrdě. Nás však držela málo chybující obrana a velká vůle zápas dotáhnout do úspěšného konce.

Ve finále jsme možná trochu překvapivě narazili na Vysočinu, která porazila favority z Jihomoravského kraje. Celý zápas skvěle pálíme a děláme spoustu bodů, Vysočina se ale do finále rozhodně nedostala náhodou, body nám zdatně vrací a drží se celý zápas „na dostřel“. Zlomová je až poslední směna, kdy Vysočině došly ruce na nadhazovací kopec, když se jim v dřívější fázi turnaje zranil jeden z nadhazovačů. Výsledek 22:12 sice vypadá jednoznačně, ale zápas byl po celou dobu velmi vyrovnaný a velmi pálkařsky oboustranně vydařený. Výborně zaházeli Marek Slabý a Kryštof Kavan, kteří i pod největším tlakem házeli striky a dávali obraně možnost hrát.

Celý turnaj nás zdobil skvělý útok, který se prosazoval proti všem nadhazovačům a minimálně chybující obrana. I přes nervozitu či malé výpadky plánovaných startujících nadhazovačů jsme si byli schopni poradit, vytáhnout z bullpenu další, kteří beze strachu házeli spoustu striků. Za největší výhru považuji, jakým způsobem kluci pracovali jako tým. Nemuseli jsme jim to zdůrazňovat nebo to volat do světa ostatním týmům. Všichni tahali za jeden provaz, nehledě počet směn, které hráli. Pokud někomu zápas nevyšel, neměl svoji nejlepší formu, neseděl smutně na střídačce, ale povzbuzoval své spoluhráče a fungoval dál z lavičky.

 

 Velký dík patří mládežnickým trenérům v Praze, kteří se klukům věnují po celý rok a díky nim jsou tak dobří a tak vychovaní, jak se prezentovali na ODM v Brně. Dík si zaslouží také rodiče, kteří vážili dlouhou cestu (někteří několik cest) na zápasy, kde skvěle fandili a podporovali kluky na cestě ke zlatu. I touto cestou bychom rádi poděkovali organizátorům z Jihomoravského kraje za perfektně připravenou Olympiádu a magistrátu Hl. města Prahy za dokonale připravenou pražskou delegaci, za oblečení, dopravu, podporu a mnoho dalšího.
Doufáme, že si kluci pocity z vítězného turnaje budou pamatovat dlouho ve svém sportovním životě a že budou pokračovat v tréninku tak, abychom je jednou viděli hrát v mužské reprezentaci, nakonec třeba na velké Olympiádě!

Trenéři: Matouš Procházka a Dan Krejčiřík
Soupiska hráčů: 

Jan Heller 
Jan Uhlíř
Vasco Kolev
Jakub Hajný
Tadeáš Zavadil
Vít  Helus
Mikuláš Hanuš
Kryštof Hasal
Eduard Nosek
Štěpán Veleta
Ondřej Hrdlička
Marek Slabý
Nicolas O´Rourke
Kryštof Kavan
Jan  Uhlík
Pražský přebor mužů 2016
Failed to open http://www.baseball.cz/xml.php?akce=347&op=table